Updated Listings

Check out the Matt Roush’s Worth Watching feature: Grammys, Pedro Pascal on ‘SNL’ and ‘Last of Us,’ ‘Titanic’ at 25, ‘1923’ Returns on our site, www.tvinsider.com, providing you with even more TV coverage. (All times listed are ET.)


Discovery Program Schedule for the Week of February 5 - 11, 2023

Sunday, February 5

6:00 AM to 6:30 AM     Seasons on the Fly: TCL Belize
6:30 AM to 7:00 AM     Auction Kings: Blow Gun; Wooden Harley
7:00 AM to 7:30 AM     Auction Kings: Sports Cards; Botello Painting
7:30 AM to 8:00 AM     Operation Healing Heroes: Victoria Phillips
8:00 AM to 8:30 AM     George Poveromo’s World of Saltwater Fishing: On the Troll, Green Turtle Club, Bahamas!
8:30 AM to 9:00 AM     Sportsman’s Adventures: Heroes of Marathon
9:00 AM to 10:00 AM    Dirty Jobs: Lightning Rod Installer
10:00 AM to 11:00 AM   Dirty Jobs: Woolen Mill Operator
11:00 AM to 12:00 PM   Dirty Jobs: Wetland Warrior
12:00 PM to 1:00 PM    Dirty Jobs: Onion Processor
1:00 PM to 2:00 PM     Dirty Jobs: Pool Fixer; Hotel Soap Recycler
2:00 PM to 3:00 PM     Dirty Jobs: Feral Cat Fixer; Reaper Keeper
3:00 PM to 4:00 PM     Dirty Jobs: Pile Jacketer; Concrete Cleaner
4:00 PM to 5:00 PM     Dirty Jobs: Caviar Harvester; Spice Maker
5:00 PM to 6:00 PM     Dirty Jobs: Baghouse Cleaner; Biochar Maker
6:00 PM to 7:00 PM     Dirty Jobs: Deer Urine Farmer; Necropsy
7:00 PM to 8:00 PM     Dirty Jobs: Manhole Rehab; Clock Caretaker
8:00 PM to 9:01 PM     Dirty Jobs: Beaver Relocator; Slime Master
9:01 PM to 10:02 PM    Sewer Divers: The Gates of Smell
10:02 PM to 11:01 PM   Dirty Jobs: Horse Tester
11:01 PM to 12:00 AM   Dirty Jobs: Locomotive Builder
12:00 AM to 1:01 AM    Dirty Jobs: Beaver Relocator; Slime Master
1:01 AM to 2:02 AM     Sewer Divers: The Gates of Smell
2:02 AM to 3:01 AM     Dirty Jobs: Horse Tester
3:01 AM to 4:00 AM     Dirty Jobs: Locomotive Builder
4:00 AM to 5:00 AM     Alaskan Bush People: Gold Blooded Browns
5:00 AM to 6:00 AM     Alaskan Bush People: Hearts of Gold

Monday, February 6

6:00 AM to 9:00 AM     Street Outlaws: No Prep Kings: Break Up That Foursome
9:00 AM to 10:00 AM    Fast N’ Loud: ‘71 Cool Kingswood; Retro Replicar
10:00 AM to 11:00 AM   Fast N’ Loud: Killer COPO Camaro
11:00 AM to 12:00 PM   Fast N’ Loud: Mustang Mania
12:00 PM to 1:00 PM    Fast N’ Loud: Flugtag Flyer; Wicked Wayfarer
1:00 PM to 2:00 PM     Fast N’ Loud: Caddy Rust Bucket; Bel-Air Beauty Part 2
2:00 PM to 3:00 PM     Fast N’ Loud: Aaron’s Falcon Racecar
3:00 PM to 4:00 PM     Fast N’ Loud: Holy Grail Firebirds, Part 2
4:00 PM to 5:00 PM     Street Outlaws: Red Line: 405 vs. Team Woo
5:00 PM to 6:00 PM     Street Outlaws: Red Line: 405 vs. LMR
6:00 PM to 7:00 PM     Street Outlaws: Red Line: 405 vs. Big Marc
7:00 PM to 8:00 PM     Street Outlaws: Red Line: 405 vs. J-Rod
8:00 PM to 11:01 PM    Street Outlaws: Friends in Fast Places
11:01 PM to 12:00 AM   Street Outlaws: Red Line: Bandimere Speedway
12:00 AM to 3:01 AM    Street Outlaws: Friends in Fast Places
3:01 AM to 4:00 AM     Street Outlaws: Red Line: Bandimere Speedway
4:00 AM to 6:00 AM     Street Outlaws: To Team or Not to Team

Tuesday, February 7

6:00 AM to 7:00 AM     Dude, You’re Screwed: Arctic Disaster
7:00 AM to 8:00 AM     Dude, You’re Screwed: Green Hell
8:00 AM to 9:00 AM     Dude, You’re Screwed: Volcano Nightmare
9:00 AM to 10:00 AM    Dude, You’re Screwed: Dead Man Walking
10:00 AM to 11:00 AM   Dude, You’re Screwed: Embrace the Suck
11:00 AM to 12:00 PM   Sewer Divers: That’s Not Mud
12:00 PM to 1:00 PM    Sewer Divers: The North Arlington Fatberg
1:00 PM to 2:00 PM     Sewer Divers: The Nose Knows
2:00 PM to 3:00 PM     Sewer Divers: Goo Deja Vu
3:00 PM to 4:00 PM     Sewer Divers: The Gates of Smell
4:00 PM to 6:00 PM     Bering Sea Gold: The Miner’s Code
6:00 PM to 8:00 PM     Bering Sea Gold: There Will Be Blood
8:00 PM to 10:01 PM    Bering Sea Gold: Last Miner Standing
10:01 PM to 11:01 PM   Ice Cold Catch: The Final Shift
11:01 PM to 12:00 AM   Sewer Divers: Meat Me in Massachusetts
12:00 AM to 2:01 AM    Bering Sea Gold: Last Miner Standing
2:01 AM to 3:01 AM     Ice Cold Catch: The Final Shift
3:01 AM to 4:00 AM     Sewer Divers: Meat Me in Massachusetts
4:00 AM to 5:00 AM     Alaskan Bush People: Gold Blooded Browns
5:00 AM to 6:00 AM     Alaskan Bush People: Hearts of Gold

Wednesday, February 8

6:00 AM to 7:00 AM     Strangest Things: Secrets of the Star Disk
7:00 AM to 8:00 AM     Strangest Things: The Relic That Sees the Future
8:00 AM to 9:00 AM     Strangest Things: Mystery of the Black Mirror
9:00 AM to 10:00 AM    Strangest Things: Minoan Enigma Relic
10:00 AM to 11:00 AM   Strangest Things: Nazi Mystery Machine
11:00 AM to 12:00 PM   Moonshiners: Master Distiller: Bang for the Buck
12:00 PM to 1:00 PM    Moonshiners: Master Distiller: Secret Santa Showdown
1:00 PM to 2:00 PM     Moonshiners: Master Distiller: Firehouse Flameout
2:00 PM to 3:00 PM     Moonshiners: Master Distiller: Armed Forces Face Off
3:00 PM to 4:00 PM     Moonshiners: Master Distiller: Family Feud
4:00 PM to 5:00 PM     Moonshiners: Still Imploder
5:00 PM to 6:00 PM     Moonshiners: Caffeinated Moonshine
6:00 PM to 7:00 PM     Moonshiners: Foreign Exchange
7:00 PM to 8:00 PM     Moonshiners: Outlaw Cuts: Brazilian Bootleg
8:00 PM to 11:02 PM    Moonshiners: Reasonable Suspicion
11:02 PM to 12:00 AM   Moonshiners: Master Distiller: Sippin’ Cream
12:00 AM to 3:02 AM    Moonshiners: Reasonable Suspicion
3:02 AM to 4:00 AM     Moonshiners: Master Distiller: Sippin’ Cream
4:00 AM to 5:00 AM     Hoffman Family Gold: The Toddfather Returns
5:00 AM to 6:00 AM     Hoffman Family Gold: Todd’s Hot Mess

Thursday, February 9

6:00 AM to 7:00 AM     Mystery at Blind Frog Ranch: What’s Inside the Box?
7:00 AM to 8:00 AM     Mystery at Blind Frog Ranch: Radioactive Rocks
8:00 AM to 9:00 AM     Mystery at Blind Frog Ranch: The Void
9:00 AM to 10:00 AM    Engineering Catastrophes: Terror in Tacoma
10:00 AM to 11:00 AM   Engineering Catastrophes: Nightmare in Florida
11:00 AM to 12:00 PM   Engineering Catastrophes: Chicago’s Tower of Terror
12:00 PM to 1:00 PM    Engineering Catastrophes: Oil Rig vs. Sinkhole
1:00 PM to 2:00 PM     Engineering Catastrophes: Olympic Stadium Fiasco
2:00 PM to 3:00 PM     Engineering Catastrophes: Deepwater Disaster
3:00 PM to 5:00 PM     BattleBots: Strike While the Bot’s Hot
5:00 PM to 7:00 PM     BattleBots: 0 and 2. Am I Through?
7:00 PM to 8:00 PM     BattleBots: Fight Night: World Championships Week Five
8:00 PM to 10:01 PM    BattleBots: Robot Redemption
10:01 PM to 12:00 AM   BattleBots: Champions: The Golden Bolt
12:00 AM to 2:01 AM    BattleBots: Robot Redemption
2:01 AM to 4:00 AM     BattleBots: Champions: The Golden Bolt
4:00 AM to 5:00 AM     Hoffman Family Gold: Mining Dirty
5:00 AM to 6:00 AM     Hoffman Family Gold: Jack Attack

Friday, February 10

6:00 AM to 7:00 AM     Dual Survival: On the Edge
7:00 AM to 8:00 AM     Dual Survival: End of the Road
8:00 AM to 9:00 AM     Dual Survival: Mayan Mayhem
9:00 AM to 10:00 AM    Dual Survival: Swamplandia
10:00 AM to 11:00 AM   Dual Survival: Grin and Bear It
11:00 AM to 12:00 PM   Gold, Lies & Videotape: David vs. Goliath
12:00 PM to 1:00 PM    Gold, Lies & Videotape: Where Gold Goes, Blood Flows
1:00 PM to 2:00 PM     Gold, Lies & Videotape: Truth ... and Consequences
2:00 PM to 3:00 PM     Gold, Lies & Videotape: Goldfinder
3:00 PM to 5:00 PM     Gold Rush: The Last Frontier
5:00 PM to 6:00 PM     Gold Rush: Gremlins
6:00 PM to 7:00 PM     Gold Rush: Mammoth Mess
7:00 PM to 8:00 PM     Gold Rush: Pay Dirt: Buzzified
8:00 PM to 9:07 PM     Gold Rush: Big Toys, Big Problems
9:07 PM to 10:10 PM    Gold, Lies & Videotape: The Monster
10:10 PM to 11:10 PM   Aussie Gold Hunters: Mine SOS: The Gibsons
11:10 PM to 12:00 AM   Aussie Gold Hunters: Mine SOS: The Bates
12:00 AM to 1:07 AM    Gold Rush: Big Toys, Big Problems
1:07 AM to 2:10 AM     Gold, Lies & Videotape: The Monster
2:10 AM to 3:10 AM     Aussie Gold Hunters: Mine SOS: The Gibsons
3:10 AM to 4:00 AM     Aussie Gold Hunters: Mine SOS: The Bates
4:00 AM to 5:00 AM     Hoffman Family Gold: Fortune in the Wash
5:00 AM to 6:00 AM     Hoffman Family Gold: Ice Cold Gold

Saturday, February 11

6:00 AM to 6:30 AM     Auction Kings: Wacky Taxi; Oliver North Sword
6:30 AM to 7:00 AM     Fly Rod Chronicles With Curtis Fleming: Salute to our Hometown Heroes
7:00 AM to 7:30 AM     Auction Kings: Homemade Hot Rod; Zebra Drum
7:30 AM to 8:00 AM     The Next Bite: The Kings of Lake Michigan!
8:00 AM to 8:30 AM     RV There Yet?: Key West
8:30 AM to 9:00 AM     Chasin’ the Sun: Happy Head Games
9:00 AM to 10:00 AM    Naked and Afraid: Surthrive
10:00 AM to 11:00 AM   Naked and Afraid: Rumble in the Jungle
11:00 AM to 12:00 PM   Naked and Afraid: Redemption Road
12:00 PM to 1:00 PM    Naked and Afraid: Hell or High Water
1:00 PM to 2:00 PM     Naked and Afraid: The Lost World
2:00 PM to 3:00 PM     Naked and Afraid: Worlds Collide
3:00 PM to 4:00 PM     Naked and Afraid: The Hunted
4:00 PM to 5:00 PM     Naked and Afraid: Forbidden Fruit
5:00 PM to 6:00 PM     Naked and Afraid: A Screw Loose
6:00 PM to 7:00 PM     Naked and Afraid: Pick Your Poison
7:00 PM to 8:00 PM     Naked and Afraid: Loaded for Bear
8:00 PM to 9:01 PM     Naked and Afraid: Don’t Cave In
9:01 PM to 10:01 PM    Naked and Afraid: Bahama Drama
10:01 PM to 11:01 PM   Naked and Afraid: Blood, Sweat and Fears
11:01 PM to 12:00 AM   Naked and Afraid: Close Encounters
12:00 AM to 1:01 AM    Naked and Afraid: Don’t Cave In
1:01 AM to 2:01 AM     Naked and Afraid: Bahama Drama
2:01 AM to 3:01 AM     Naked and Afraid: Blood, Sweat and Fears
3:01 AM to 4:00 AM     Naked and Afraid: Close Encounters
4:00 AM to 5:00 AM     Hoffman Family Gold: Hunting a Big Score
5:00 AM to 5:30 AM     Scott Martin Challenge: Mississippi River Bass Challenge
5:30 AM to 6:00 AM     Jimmy Houston Outdoors: Crappie Magic